Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

NESLİ TÜKENME TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA OLAN FIRAT KAPLUMBAĞASI DİCLE NEHRİNE BIRAKILDI...

Haziran 21, 2019

  • Duyarlı bir vatandaş tarafından Bismil ilçesi kırsalında bulunan ve nehire çok uzak olan Fırat Kaplumbağası Rafetus euphraticus Şube Müdürlüğü ekiplerince kontrol edildikten sonra doğal yaşam alanı olan Dicle nehrine geri bırakıldı.


  • Türkiye’de sadece Fırat ve Dicle nehirleri ile onların İran, Suriye ve Irak’taki kollarında bulunan yumuşak kabuklu Fırat kaplumbağaları Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tükenmekte olan türler arasına alınmış durumda.


  • İlimizde Dicle su sisteminde görülmekte olan bu tür büyük olması ve kabuğunun derimsi olmasından dolayı genelde yaz aylarında vatandaşlar tarafından timsah gördük şeklinde ihbarlara sebebiyet vermektedir. Büyüklerinin boyu 1 metreyi bulmakta olup ağırlığı 15 kg civarındadır.


  • Başının ucunda ufak bir hortum bulunurHavayı bu hortumun ucunda bulunan burun delikleriyle alırGüneşlenmek için nadiren su dışına çıkarHayatlarının çoğunu dipte çamura gömülü olarak geçirirler. Deri ve ağız içi solunumuda yaptıkları için uzun süre su altında kalabilirler. Çeşitli bitkiler balık, sucul böcekler, yengeç, solucan, kurbağalar, yiyebileceği boyuttaki su yılanları ve yiyebileceği boyuttaki tüm sucul hayvanlarla beslenir. Çenesi çok güçlü olup yakalanması halinde tırnakları zarar verebilir. Balıkçılar tarafından nehire atılan ağ ve serpmeler en büyük tehlike olup bu ağlara takılarak hayatlarını kaybetmektedirler. Çok ürkek bir hayvan olup güneşlenirken insanları gördüğünde hemen suya dalar.